Az Új Palócország Egyesület képviseltette magát a II. Salgótarjáni Felsőoktatási Börzén 2017. január 12-én. Az egyesület egyik legfontosabb feladatának tartja, hogy szákmájuk, illetve diplomájuk megszerzése után visszahozza Salgótarjánba és térségébe a fiatalokat. Célunk beruházás-ösztönzéssel és turizmus-fejlesztéssel addigra Salgótarjánt élhetőbbé tenni, sok munkalehetőséggel és versenyképes bérekkel.
A Felsőoktatási Börzén a kilátogató fiatalok megismerhették az egyesület gyakornoki programját, valamint, hogy milyen területeken tudnak nálunk szakmai tapasztalatot szerezni tanulmányaik elvégzése alatt. A rövid beszélgetések során a diákok érdeklődhettek egyesületünkről, tevékenységeinkről, valamint saját főiskolai tapasztalatainkról. Rövid kérdőívünk kitöltésével a fiatalok közreműködtek kutatómunkánkban is, az alapmintában összesen 72 fő vett részt.
A válaszadók 97,9%-a tervezi, hogy az érettségi megszerzését követően továbbtanul. A különböző oktatási-képzési programok által növekednek a fiatalok elhelyezkedési lehetőségei. Salgótarjánban 2013-óta nincs felsőoktatási intézmény, ennek következményeként a diákoknak muszáj más városban folytatni tanulmányaikat. Nógrád megyét súlyosan érinti a tudáskiáramlás problémája, a diplomájukat/szakmájukat megszerző fiatalok már nem térnek vissza a térség munkaerőpiacára.
A felmérésbe bevont diákok több mint fele, 54,2% Salgótarjánban maradna tanulni, ha lenne felsőoktatási intézmény a városban. A felsőoktatási intézmény működése, a hallgatók célirányos, a piaci igényekhez igazított képzése elősegítené a gazdasági folyamatok pozitív alakulását és térség munkaerő megtartó képességét. Az elvándorlás magas aránya ugyanis elsősorban abból ered, hogy a főiskolai egyetemi képzést végző fiatalok tanulmányaik befejeztével nem térnek vissza a megyébe.
A nem túl nagy alapminta ellenére a felmérésből kiderül, hogy lenne igény a helyi felsőoktatási intézmény kialakítására, ami elősegítené a térség humánerőforrás képzettségi szintjének emelkedését.
Az elvándorló fiatalok döntését nagymértékben befolyásolja az alacsony bérszínvonal, a beszűkölt munkalehetőségek és az aktív, színvonalas szórakozóhelyek hiánya. A tendencia azt mutatja, hogy a jól kvalifikált, nyelveket beszélő fiatalok az ország gazdaságilag fejlettebb térségeikben találják meg számításaikat és nem térnek vissza.
A kutatásba bevont diákok 77,1%-a, azonban úgy gondolja, visszajönne dolgozni a térségbe, ha élhetőbb lenne a környék és lenne versenyképes fizetés.
Az Új Palócország egyesület kiemelt célja beruházás-ösztönzéssel a multinacionális cégek térségbe csábítása, amely a gazdaságra és a munkahelyteremtésre is élénkítő hatást gyakorolna.
A legtöbb diák a Vendéglátóipar/Idegenforgalom/Turizmus területén szeretne elhelyezkedni, ezt követi a sorban az Információs technológia és harmadik helyen a Kereskedelem/Értékesítés. A leginkább kedvelt szakterületek sajnos nem tartoznak a térség ipari és gazdasági sajátosságai közé, ez is elősegíti az elvándorlás folyamatát. Egy új gondolkodásmód szerint, azonban a jövő rajtunk múlik és a kiválasztott jövő megszabja a mai és a holnapi nap teendőit.